BUHAR KAZANI ÇALIŞMA PRENSİBİ

Gelişen teknolojinin etkisiyle birlikte buhar kazanları günümüzde sık sık kullanılmaktadır. Buhar kazanları uzun yıllardır aktif olarak kullanılmasına rağmen teknolojinin katkısıyla birlikte avantajları artmış ve farklı sektörlerde, farklı şekillerde daha sık kullanılır hale gelmiştir.

BUHAR KAZANI CALISMA PRENSIBI

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

BUHAR KAZANI ÇALIŞMA PRENSİBİ

Gelişen teknolojinin etkisiyle birlikte buhar kazanları günümüzde sık sık kullanılmaktadır. Buhar kazanları uzun yıllardır aktif olarak kullanılmasına rağmen teknolojinin katkısıyla birlikte avantajları artmış ve farklı sektörlerde, farklı şekillerde daha sık kullanılır hale gelmiştir.

Buhar kazanının daha sık kullanılmasıyla birlikte bu teknolojik ürün ile ilgili bazı sorular daha sık sorulur hale gelmiştir. Yazımızın devamını okuyarak, başta buhar kazanı çalışma prensibi olmak üzere buhar kazanı ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

Buhar Kazanı Nedir?

Buhar kazanı, yüzeylerinin bir tarafında su bulunan ve yüzeylerinin diğer taraflarında ise ısı veren bir yakıtın yakılmasıyla birlikte ortaya çıkan alev-duman gazlarının dolaştığı yolları bulunduran kapalı ve basınçlı kaplardır. Bu sayede ısıdan alınan enerji sıvıya aktarılır ve buhar üretilir.

Buhar kazanında bulunan su genel olarak ısı alan akışkan olarak kullanılmaktadır. Isı veren yakıt olarak ise kömür, doğal gaz ve motorin gibi ürünler kullanılmaktadır.

Buhar Kazanı Çeşitleri Nelerdir?

Piyasaya bakıldığında birbirinden farklı model ve çeşitlerde buhar kazanları olduğu görülebilir. En sık kullanılan buhar kazanı çeşitleri ise şu şekildedir;

  • Skoç Tipi Buhar Kazanı
  • Döner Izgaralı Buhar Kazanı
  • Akışkan Yataklı Buhar Kazanı
  • Stokerli Buhar Kazanı
  • D Tipi Buhar Kazanı
  • İleri İtimli Buhar Kazanı

İhtiyaçlarınıza en uygun olan buhar kazanı çeşidini ve modelini belirleyebilmek için buhar kazanı konusunda uzun yıllardır hizmet veren, güvenilir ve profesyonel firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Buhar Kazanı Güvenliği

Kullanılan her teknolojik üründe olduğu gibi buhar kazanı güvenliği de son derece önemlidir. Buhar kazanı güvenliği sağlanmaması durumunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Can ve mal güvenliği için buhar kazanının güvenli olması gerekmektedir. Bu yüzden buhar kazanı güvenliği üretim aşamasından itibaren büyük önem arz etmektedir. Buhar kazanı üretilirken ilk olarak gerekli yasalara ve güvenliklere uyulmalıdır. Bu çerçevede üretilen ürünler ise son kullanıcıya ulaşmadan önce mutlaka gerekli testlere tabii tutulmalıdır.

Buhar kazanı güvenliğinin sağlanması son kullanıcının eline ulaşmasıyla son bulmuyor. Buhar kazanı güvenliği için son kullanıcı da gerekli periyodik kontrolleri ve temizleme işlemlerini yapmalıdır. Bunlara ek olarak buhar kazanının bulunduğu yer olan kazan daireleri de gerekli standartlara uygun olmalıdır.

Buhar Kazanı Çalışma Prensibi

Piyasaya bakıldığında farklı çalışma prensibine sahip olan buhar kazanları olduğu görülebilmektedir. Ancak; buhar kazanlarının temel prensibi itici güç sağlamaktır. Bu itici güç, farklı çalışma prensibine sahip olan buhar kazanlarından elde edilebilmektedir.

Buhar kazanının temel çalışma prensibi şu şekildedir; suyun içerisinden ısı iletim oranı yüksek olan borular geçirilir, borudaki ısı sıvıya iletilir, su ısınır ve buhar meydana gelir. Ancak piyasanın önde gelen markalarından biri olan Miura’nın ürünlerinde ise buhar kazanı su boruludur ve ısı iletimi için değil, su haznesi olarak görev yapmaktadır.

Buhar Kazanı Çalışma Prensibi ve Güvenlik: Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Buhar kazanı güvenliğinin sağlanabilmesi için kaliteli markaların ürünlerini tercih etmelisiniz. Bunun yanında gerekli önlemleri ve bu önlemleri alırken, ürünü satın aldığınız firma ile iletişim halinde olmalısınız. Bu noktada Miura olarak 1927’den bu yana buhar, sıcak su ve modüler kazan geliştirilmesi, üretilmesi ve servisi konusunda hizmet veriyoruz.

1959 yılında “Z boiler”in geliştirilmesiyle birlikte buhar kazanı üretimi de yapıyoruz. Yenilikçi teknolojiyi ürünlerimizde aktif olarak kullandığımız için Japonya pazarının %60’ına hakimiz. 2015 yılından bu yana ise Türkiye pazarında aktif olarak yer alıyoruz. Miura buhar kazanları, etkili bir buhar kazanı çalışma prensibi ile yüksek verimlilik ve güvenlik sunar. Buhar kazanlarımız ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için Miura web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir