İnşaatlarda Yangın Tüpü Periyodik Bakımı Ne Zaman Yaptırılır?

Yangın tüpü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında tüplerin düzenli olarak periyodik bakımlarının yaptırılmasıdır. Çünkü yangın tüpü periyodik bakımı yaptırılması tüplerin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Böylece kullanıcıların uzun seneler boyunca yeniden yangın tüpleri satın almasına gerek kalmaması sağlanır. Yangın tüpleri gün boyu ortamdaki toz ve kirlere maruz kalabilir. Bu durumda tüpün dış yüzeylerinin kuru ve hijyenik bir bezle özenle silinmesi gerekir. Yangın tüpleri periyodik bakımlarının mümkünse her ay düzenli olarak yapılması tavsiye edilir. Özellikle yangın çıkabilecek binalarda ve inşaatlarda mümkünse her ay değil ise 3-6 ay periyotlarda periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Fakat tüplerin bu kapsamda iç bakımlarında tüpün tamamen boş olması gerekir. Çünkü yangın tüpleri doluyken içi açılarak bakımı yapılması söz konusu değildir.

yangin tupu
yangin tupu

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yangın Tüpü

Yangın tüpleri geniş alanlar üzerinden güvenle uygulanan yangın söndürme tüpleridir. Bu tüp türleri daha çok standart olarak kırmızı renk tonundan imal ediliyor. Böylece yangın tüpü ortamda daha kolay bir şekilde fark edilmesi sağlanabilir. Yangın tüplerinin genellikle tercih edilen 6, 9 ve 12 kg olmak üzere toplamda 3 farklı boyut üzerinden imalatı yapılıyor. Bu bakımdan müşteriler en uygun gördüğü yangın tüpü boyutu seçebiliyor. Söz konusu yangın söndürme tüpleri boş olduğunda hafif bir ağırlığa sahiptir. Bu kapsamda boş yangın tüpleri araç içerisinden ve yaya olarak kolayca istenilen bölgelere taşınabiliyor. Yangın tüpleri daha çok yangın tüpü doldurma merkezi üzerinden dolumu yapılıyor. Bu kapsamda bu merkezler üzerinden ek ücretsiz olarak boş yangın tüpleri dolduruluyor.

İnşaatlarda Yangın Tüpü Bakımı

Yangın tüpleri bakım ve temizliği kolayca yapılan sistemlerdir. Büyük inşaatlarda çok fazla sayıda yangın tüpü kullanılıyor ise dolum makinesi getirilerek inşaatlarda direkt yangın tüplerinin bakımları yapılmaktadır. Küçük inşaat ise yangın tüpü sayısı az olduğu için yangın tüpleri firmanın dolum merkezine getirilerek doldurulmaktadır. Yüzeyleri düz olması sebebiyle temiz ve kuru bir bezle yüzeyleri komple olarak dakikalar içerisinde tozlardan arındırılır. Böylece kırmızı yangın tüpü daha parlak bir görünüme sahip olması sağlanır. Yangın tüpü bakımları mutlaka uzman tarafından yapılmalıdır. Çünkü tüplerin bakımları direk olarak uzmanlık gerektirir. Yangın tüpleri genel temizliğinde dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntılar söz konusudur. Tüpün iç ve dış alanlarının özenle temizlenmesi, aceleci hareket edilmemesi yangın tüpünün zarar görmemesi açısından son derece önemlidir.

Yangın Tüpü Dolumu

Yangın tüplerinin dolumları profesyonel uzmanlar tarafından belirttiğimiz üzere dakikalar içerisinde tamamlanır. Bu kapsamda müşterilerin zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir. Bununla birlikte ek ücretsiz yangın tüpü dolumu söz konusudur. Bu önemli avantajsa sadece deneyimli yangın tüpleri doldurma merkezlerine özgüdür. Firmaların kurumsal sitelerinden boş yangın tüpü bilgi verilerek yangın tüpünün sadece 24 saat içerisinde yeniden doldurulması talep edilir.

Yangın Tüpü Periyodik Bakımı

Yangın tüpleri eğitim, inşaat, sağlık merkezleri, binalarda eğlence ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere birçok farklı sahalar üzerinden tercih ediliyor. Bu sebeple yangın tüpleri geniş kullanım sahalarına sahiptir. Söz konusu tüplerin periyodik bakımlarında kaliteli temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Bu kapsamda temiz ve kuru bir bez içeriğinde herhangi kimyasal etkenlerin yer almadığı temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Yangın tüpleri genel periyodik bakımı sadece tüpün boşaldığı zamanda yapılması daha avantajlıdır. Böylece ortam güvenliği sağlanarak daha pratik bir şekilde yangın tüpleri bakımı yapılır. Firmamızdan bu konuda hizmet alabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir