Tretuvar Nedir, Nasıl Yapılır?

Tretuvar kullanım alanı binaların çevresidir. Yol ile bina arasında bir ayrım yapmak ve özellikle suya karşı önlem almak için kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında daha çok kaldırım adı ile bilinmesine rağmen inşaat sektöründeki terimi tretuvardır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Tretuvar Nedir?

tretuvar nedir

Yol tretuvarı bina ile yol arasında hem yayalar için alan tanınması hem de yağmur suyu gibi doğal sorunların zararını azaltmak için yapılır. Yol tretuvarı farklı ölçülerde, renkte ve desende olabilir. Yüksekliği ve genişliği hemen hemen aynı olsa da yol ve binanın özelliklerine göre ölçüler değiştirilebilir. Yürüyüş yolu olarak da kullanılabilen tretuvarların temel amacı binaları suya ve suyun neden olacağı problemlere karşı korumaktır.

Tretuvar Mı Tretuar Mı?

Tretuvar nasıl yazılır sorusu sık sık merak edilen bir sorudur. Genellikle tretuar olarak yanlış yazılması nedeni ile kafa karışıklığı yaşanır. Türk Dil Kurumu da kelimenin “tretuvar” olarak yazıldığını belirtmektedir. Kelime tretuar olarak yazıldığında bu kullanım yanlış olmaktadır. Bu neden ile de kelimenin yazılırken ve okunurken “tretuvar” olarak kullanılması gerekir.

Tretuvar Nasıl Yapılır?

Tretuvar yapılışının farklı aşamaları vardır. Bu aşamaların izlenerek tretuvar imalatının yapılması gerekir. Tretuvar yapılışında öncelikle zeminin uygun hale getirilmesi gerekir. Zemin uygun hale getirilmeden ve sıkıştırma çalışmaları yapılmadan işleme başlanılmaması gerekir. Tretuvar için sıkılaştırma yapılmadığında yağmur suyu gibi nedenlerden dolayı çökme yaşanır. Çökme yaşanmaması için sıkıştırma yapılması ve ardından perdahlama ve kaplama yapılması gerekir.

Tretuvar Betonu – Tretuvar Taşı Örnekleri

Tretuvar örnekleriher ne kadar benzer dizayn ve renklere sahip olsa da özelleştirmeler yapılabilir. Tretuvar taşı yaparken en önemli unsurlardan biri bina ve yoldan daha farkı renklerin ve modellerin kullanılabilmesidir. Hem sürücülerin hem de diğer unsurların tretuvarı fark edebilmesi için genellikle birçok renk bir arada kullanılır. Tretuvarlar, yapan firmaya bağlı olarak istenilen şekil, renk ve dizaynda uygulanabilir.

Tretuvarın Kullanım Amacı Nedir?

tretuvarin kullanim amaci nedir

Tretuvarın amacı özellikle binaları korumaktır. Binaların trafik, hava ve diğer unsurlardan etkilenmemesi ve zarar görmemesi için uygulanan bir sistemdir. Ayrıca yayaların da trafik akışı olan bölgede daha rahat hareket edebilmeleri ve yürüyebilmeleri gibi amaçlar bulunur. Sadece bina ve yayaları değil eğer bisiklet yolu şeklinde yapılan bir tretuvar söz konusu ise bu durumda bisiklet kullanan kişileri de koruma amacı taşıyan bir uygulamadır.

Tretuvarın Genişliği Ne Kadar Olmalı?

Tretuvar genişliği için belirlenen ortalama ölçü 1 metredir. Bu ölçü farklı unsurlara göre daha fazla genişletilebilir. Tretuvarın daha geniş olması eğer elzem bir durum ise bu noktada daha geniş bir çalışma yapılmasında herhangi bir engel yoktur. Tretuvarın genişliğini ve yüksekliğini etkileyen farklı unsurlar bulunur. Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda genellikle 10 metrelik bir genişlikte üretim yapıldığı söylenebilir.

Tretuvarın Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?

Tretuvar yüksekliği etrafında bulunan binalara göre belirlenir. Binaların kot seviyesinden yüksek olmak zorundadır. Bu zorunluluğun sebebi özellikle su baskını gibi problemler ile karşılaşıldığı zaman binanın kot bölümünün zarar görmesini de engellemektir. Tretuvarların yol seviyesinden 18 cm’lik ir yükseklikte olması gerekir. 18 cm yükseklik genel kullanım içindir ve özel bir durum söz konusu değil ise tretuvar yüksekliğinin 18 cm’ye uygun olarak yapılması gerekmektedir. 18 cm’lik yükseklik en fazla 30 cm’ye yükseltilebilir. 18 ila 30 cm’den daha alçak ya da daha yüksek olacak ise bu durumda binanın kot seviyesi ve yol seviyesi gibi unsurların beraber ele alınması gerekir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir